Wystrój wnętrz w stylu nowoczesnym

Przy każdym remoncie lub przy zakupie mieszkania pada pytanie – jak właściwie urządzić wnętrze? W jakim stylu się lubujemy? Jaki jest teraz najmodniejszy? Zaaranżować wnętrze w stylu, jaki będzie nam odpowiadał przez lata to nie lada gratka, nie tylko dla nas, ale także dla projektanta, który pomyśleć musi z wielką dbałością o szczegóły wnętrza, ale także wszelkie wskazówki, jakie dadzą mu klienci. Styl nowoczesny, który bije rekordy popularności, bardzo łatwo wprowadzić do wnętrz, za pomocą kilku sprawdzonych wskazówek oraz elementów.

Styl nowoczesny – czyli właściwie jaki?

Styl nowoczesny to także styl minimalistyczny – ma być prosto, przejrzyście, przestrzennie, bez zbędnej pstrokacizny i zbędnych, dodatkowych elementów; jednak w dalszym ciągu z gustem i pazurem. Jednak surowość takich wnętrz potrafi odstraszyć osoby, które kochają ciepłe pomieszczenia, które zawierają wiele drobiazgów i pamiątek.

Początek nowoczesności

Styl nowoczesny narodził się z buntu przeciwko ornamentyce i przepychowi, który przewodził końcówce XIX wieku. Wtedy też zaczęła się tworzyć nowa myśl w zakresie desingu, aby było prosto, z klasą, ale funkcjonalnie. Cała idea zrodziła się w latach 30 XX wieku, kiedy niemiecki ośrodek Bauhaus stworzył popularny styl, w którym stawiali szeroko rozumianą funkcjonalność ponad wszystkim; styl ten był bardziej minimalistyczny i mniej dekoracyjny niż art deco. To właśnie dzięki niemu, udało się zakiełkować myśl, która rozwijała się przez końcówkę XIX wieku.

Charakterystyka stylu nowoczesnego

Podstawową tego stylu jest wszechobecne zamiłowanie do prostoty. Zamiast przepychu, dominują proste i nieskomplikowane figury geometryczne – koła i wielokąty. Wszelkie materiały wykończeniowe dobierane są na zasadzie ogromnej precyzji, tak, aby cały wystrój tworzył stonowaną całość. Linie proste i równoległe nierzadko wykorzystywane są jako motywy dekoracyjne oraz stanowią podstawę, dzięki której organizujemy całą przestrzeń – ustawione meble pod takim kątem sprawią wrażenie geometrycznej całości pomieszczenia. Do takich wnętrz, idealne są szafki, które są wpuszczone w ścianę, aby ukryć się przed oczami domowników, skutecznie zabierając ze sobą drobiazgi, które w przypadku ich braku – zagracałyby przestrzeń oraz przeszkadzały w wizji idealnie skomponowanego wnętrza w stylu nowoczesnym. Stal nierdzewna i chrom są niezwykle często używane przez projektantów, a popularnym motywem wykończeniowym wnętrza. Meble, które umieszczone są we wnętrzu zazwyczaj wykańczane są szkłem, drewnem czy laminowaną skórą.

Styl nowoczesny kocha jasność i duże przestrzenie, więc często w nowoczesnym stylu preferuje się połączenia wspólnych przestrzeni – np. salon z kuchnią, łazienka z sypialną czy przedpokój z salonem. Tworzą się wtedy duże obszary, w których meble ograniczane są do minimum; aby zostawić jak najwięcej wolnego miejsca i przestrzeni. Jako fantastyczny element wykończeniowy sprawdzą się również pojedyncze, kolorowe akcenty, np. w kolorze żółtym czy niebieskim.

Kolory przeważające w stylu nowoczesnym to biel, czerń, szarość i beż. Inteligentne i umiejętne zestawienie tych kolorów ze sobą potrafi zwiększyć optycznie przestrzeń oraz nadać wnętrzu pięknego, klasycznego stylu, odbiegającego jednak od monotonii. Dodatkowe elementy, jakie doskonale sprawdzą się w minimalistycznych przestrzeniach jako dekoracje to drewno, beton czy czy wykładzina winylowa. Na ścianach cegły dodadzą wnętrzu jeszcze większej surowości, jednak idealnie wkomponują się w styl pomieszczenia. Projektanci przy wykończeniu wnętrza dbają zawsze również o to, aby oświetlenie współgrało z resztą pokoju, nadając odpowiedniego charakteru ścianom lub innych, dekoracyjnym detalom.

To tylko kilka przykładów, jak urządzić nowoczesne, stylowe wnętrze. Jeśli chcemy przełamać surowość, warto dodać elementy stylu pop-art, popularnego w latach 50 i 60 nurtu, który opierał się na mocnych, kolorowych elementach. Dodanie do wystroju kolorowych grafik, plakatów czy obrazów olejnych ożywi nasze pomieszczenie, jednak w dalszym ciągu nie przytłoczy i nie zdominuje piękna i klasy w przestrzeni, która nas otacza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *